„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
Már zajlik az első üteme annak a fejlesztésnek, amely nyugati színvonalat teremt a Fertő tó egyetlen, turisztikai fejlesztésekre kijelölt magyarországi szakaszán. Az ellenzéki sajtó hamar felkapta az ügyet, és hol kettős mércét, hol durva túlzásokat alkalmazva cikkezett a beruházásról. Megvizsgáltuk, mi történik valójában a világörökség részét képező területen.
Hosszú előkészítő munka után idén januárban indulhatott el a kivitelezése annak a teljes egészében hazai forrásokból finanszírozott turisztikai beruházásnak, aminek célja, hogy a Fertő tó magyar oldalán a helyhez méltó színvonalú szolgáltatások várják a kikapcsolódni vágyókat. A fejlesztési projekt jelenleg az első üteménél tart, ennek keretében valósul meg a régóta szükséges iszapkotrás, valamint a mélyépítő munka, az alapozás. Információink szerint a munkálatok az eredeti ütemterv szerint haladnak, amelyek végén egy hat évtizeddel ezelőtt mesterségesen kialakított, mára teljesen leromlott állapotú, méltatlan környezet nyeri el friss arculatát.
A fejlesztés azért is bír nagy jelentőséggel, mert a tó magyar oldalán ez az egyetlen hely, ahol a nyílt víz megközelíthető, azaz alkalmas például a strandolásra. Ha pedig legalább egy ilyen szakasz nálunk maradt,
amit magyar családok egyelőre minden évben a szomszédban strandolnak el.
Ezen a ponton pedig el is érkeztünk a beruházást érintő kritikák egyik alapjához. A baloldali sajtóban és a kapcsolódó politikai viták során folyamatosan felemlegetik, hogy a terület védelem alatt áll, mivel az UNESCO kultúrtájként a világörökség részévé nyilvánította. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne például – a tóra is jótékony hatást gyakorló – iszapkotrást kivitelezni, vagy akár pancsolni egyet a vízben. A természetvédelmi szempontból értékes területeket nem is érinti a beruházás. Kettős mércét sejtet az is, hogy míg az egyetlen magyarországi strandfejlesztést kárhoztatják, senki nem emelt szót, amikor az elmúlt években az osztrák oldalon egymás után kilenc strand nyílt meg, noha a világörökségi besorolást a határ két oldalán elterülő partszakaszok közösen nyerték el.
A Fertő Part beruházás középpontjában egyébként is a természet áll. A folyamatos természetvédelmi monitoring mellett zajló fejlesztés kiemelt eleme az ökopark, amely hozzájárulhat majd a fiatalok természettudatos életre neveléshez is, amellett, hogy számos látványos kikapcsolódást hordoz majd a természet kedvelőinek. Lesz itt ugyanis madarász tó, vidramegfigyelő állomás, lagúna, akvárium, séta- és tanösvények.
Ezt a parkot egészíti majd ki a háromszintes ökocentrum, amely látogató- és oktatási központként szolgál majd interaktív kiállítással, többek között kihelyezett tanórák helyszíneként.
Akik a strandfejlesztés és az épületek ellen ágállnak, gyakran elfelejtik hangoztatni, hogy a hatvanas években iszapfeltöltéssel, mesterségesen létrehozott területen eddig is működött strand és kikötő, volt parkoló és álltak épületek. Most mindezek nem düledező, poros kivitelben maradnak a helyükön, hanem színvonalas szolgáltatásokat nyújtanak majd, modern infrastruktúrával felszerelve. Szállodaprojektként bemutatni a fejlesztést erős túlzás: valóban felépül egy 95 szobás hotel, de ezen felül kemping, apartmanok, közösségi szálláshelyek, bárki számára hozzáférhető kényelmi- és sportfejlesztések is megvalósulnak.
Noha ellenzéki megszólalók az ügyben gyakorta a szakmai és társadalmi párbeszéd hiányát emlegetik, úgy tudjuk, ennek éppen az ellenkezője az igaz. A fejlesztéssel megbízott cég munkatársai, a szakmai kivitelezésért felelős szakemberek sorra egyeztettek azokkal a közösségekkel, amelyek már eddig is használták az érintett szakaszt, így elsősorban a horgászokkal és a kikötőt használó vitorlástulajdonosokkal. Sőt, a kikötő fejlesztése éppen a vitorlázók által javasolt szakmai koncepció alapján valósul meg. Informátoraink „álcivilnek” nevezik azt a szerveződést, amely rendszeresen apró tüntetéseket szervez a projekt ellen, gyűléseit pedig pártirodákban tartja.
tiltakozásaikon pedig osztrák zöldpárti politikusok és az ellenzéki pártok helyben ismert arcai is feltűnnek, ám még velük kiegészülve sem haladta meg a demonstrálók száma soha az ötvenet. Amikor rákérdezünk, mi lehet ez utóbbi jelenség oka, azt a választ kapjuk; a helyi emberek pontosan tudják, milyen állapotban van most a terület és látják a fejlesztések célját. Örülnek, hogy hosszú idő után végre itthon is az osztrák színvonalon élvezhetik a természeti környezet szépségét és a tó vizét.
Fotók: Fertő Part, Facebook